Все про автомобільни домкрати: які бувають та який краще купити

Як професійні механіки, так і рядові автомобілісти використовують домкрати різних типів для підйому кузова під час ремонту, або простій заміні пробитого колеса. На ринку доступні домкрати різної конструкції, різних призначень, та різної ціни. Вибір устаткування залежить саме від водія та його потреб — для гаража, майстерні, чи щоденних поїздок.

Як вибрати правильний домкрат для авто

Що потрібно врахувати при виборі домкрата

Перш за все необхідно окреслити призначення інструменту, чи буде він використовуватись щодня, чи час від часу на дорозі при заміні коліс, або заміні гальмівних колодок, наприклад. Від цього залежить його тип та вартість, надійність та мобільність.

Але якщо потрібно вибрати домкрат для особистих потреб, важливо врахувати базові параметри:

  1. Вага автомобіля. Це один з найголовніших параметрів, оскільки кожний домкрат має ліміт вантажності. Наші фахівці радять додати 25-30% від ваги автомобіля до максимальної вантажності домкрата. Так надійніше. Наприклад, для невеликого автомобіля може бути достатньо 2-тонного домкрата, але для важчого позашляховика може знадобитися 3-тонний домкрат.
  2. Тип робіт, ремонту, обслуговування. Для заміни шин або перевірки кульових опор цілком достатньо стандартного 2-тонного домкрата. Однак якщо у планах є складніші ремонтні роботи, кращим вибором може стати більш потужний 3-тонний домкрат.
  3. Кліренс автомобіля. Цей параметр вплине на мінімальну та максимальну висоту роботи домкрата.
  4. Необхідна висота підйому. Наприклад, для базових робіт буде достатньо лише відірвати колесо від землі. Для більш серйозного ремонту висота підйому має бути максимальною, як, наприклад, для демонтажу чи заміни зчеплення або коробки передач.
  5. Адаптованість домкрата до автомобіля. Хоча деякі домкрати оснащені подовжувачами, всі вони мають максимальний виліт у верхній точці підйому. Опущені легковики та підняті позашляховики вимагають різної максимальної висоти підйому. Зокрема, домкрат може цілком підійти до Volkswagen Golf, але не забезпечить достатньої висоти, щоб підняти один бік Nissan Navara.

У загальних рисах, це все, що нам потрібно від домкрата. Проте у продажу є обладнання найрізноманітніших типів, що підходять під наші критерії.

Види автомобільних домкратів

Незалежно від типу домкрата, який вибирає водій, важливо дотримуватись техніки безпеки. У нашому випадку — це використання підставок, що страхують кузов від непередбачуваного падіння. До того ж треба пам'ятати, що користуватись домкратом на нестабільних ґрунтах та на нерівній місцевості небезпечно.

Тепер про типи домкратів за конструкцією коротко.

1. Гвинтовий механічний домкрат ножичного типу

Найрозповсюдженіша конструкція, оскільки досить ефективна, безпечна та дешева. Проте надійні вони лише на бездоганно рівному майданчику, цілком підійдуть для аварійного ремонту або заміни шин, а от для обслуговування підвіски або гальм варто пошукати модель надійнішу. Завдяки компактності такими домкратами комплектують майже всі авто на конвеєрі.

Гвинтовий механічний домкрат ножичного типу

2. Телескопічний гідравлічний домкрат

Більш безпечна альтернатива домкрату-ножицям. У продажу є як досить невеликі гідравлічні телескопічні моделі, так і на суттєву вагу, телескопічні домкрати використовують штатно у вантажівках. Правда, розмір домкрата пропорційний вантажності. Є й досить компактні моделі для маленьких легковиків, які запросто розміщуються в інструментальному відсіку невеликого багажника.

Телескопічний гідравлічний домкрат

3. Підкатний підлоговий домкрат

Міцний, надійний, зручний у майстерні чи в гаражі, проте занадто громіздкий, аби возити з собою. Основна перевага підкатних домкратів — висока вантажність та стабільність. Є варіанти з різною шириною колії, різної потужності та різними способами пересування.

Значно рідше використовуються рейковий та пневматичний домкрати. Перший зазвичай стає у пригоді для позашляхових поїздок, оскільки має великий діапазон підйому, легкий та компактний, проте не дуже стійкий. 

Підкатний підлоговий домкрат

Пневматичні домкрати потребують потужного компресора з великою продуктивністю. Вони відрізняються як конструкцією (це гумова армована подушка, що надувається), так і можливістю працювати на нерівних поверхнях та нестабільних ґрунтах.